Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] tlumaczenie FC

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: Krzysztof Siewicz <siewi AT interia.pl>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] tlumaczenie FC
  • Date: Mon, 11 Apr 2005 18:32:52 +0200

Witam,

Przede wszystkim uwaga w kwestii formalnej - nie wiem, czy najlepszym pomyslem jest dyskutowanie tego tematu na liscie, ktorej archiwum jest publicznie dostepne w Internecie. Moim zdaniem oglaszanie, ze w zasadzie nie wiemy, na co Lessig udzielil zgody itp. jest malo profesjonalne.

Zgadzam sie, co do zasady, z konstrukcja Rafala - tlumacze i kazdy kto bedzie korzystal z FC dla celow komercyjnych musza uzyskac na to dodatkowa zgode Lessiga. Uniknie sie wtedy problemu "nemo plus iuris", choc akurat ta zasada chyba sie w tym wypadku nie stosuje - chodzi o niemoznosc wykonywania prawa tlumaczenia bez zgody, a nie o to, ze prawo to nieistnieje bez zgody tworcy.

Jak juz kiedys pisalem Alkowi - przeanalizowalem pobieznie omawiana transakcje pod wzgledem podatkowym. (podkreslam POBIEZNIE) Z tego wzgledu, a takze po to, aby uniknac klopotow z wieloscia podmiotow warto by bylo, zeby majatkowe prawa autorskie do tlumaczenia zostaly nieodplatnie przeniesione na fundacje reprezentujaca CC w Polsce. Fundacja udzielilaby wtedy licencji wydawnictwu i otrzymala wynagrodzenie, ktore zostaloby przeznaczone na statutowy cel zwiazany z rozwojem kultury i oswiata (jak mniemam).

Oczywiscie, moglaby to zrobic jezeli Lessig wyrazi(l) zgode na komercyjne wydanie ksiazki w Polsce. Wydaje mi sie, ze zgode ta moze on wyrazic zarowno wydawnictwu, jak i fundacji (wzglednie innemu uprawnionemu do tlumaczenia). Zgoda ta stanowilaby "uzupelnienie" licencji, na ktorej juz zostalo wydane FC - skoro licencja ta zastrzega forme pisemna ad probationem, to warto by bylo zastosowac sie do tego wymogu. Postanowienie to co prawda nie wiaze osob trzecich, lecz licencja zawiera takze postanowienie usilujace uczynic stronami kontraktu kazdego, kto uzyskuje dostep do utworu.

Co do praw zaleznych w prawie amerykanskim i polskim - Copyright Act uzaleznia samo dokonywanie opracowan od zgody tworcy oryginalu (podobna konstrukcja jest w prawie polskim w stosunku do programow komputerowych). Pojawia sie wtedy problem "opracowan bezprawnych", czyli dokonanych bez zgody, co do ktorych nie jest jasne, czy i komu przysluguja prawa autorskie. Ale to akurat tutaj niewiele wnosi, choc byc moze warto by bylo pociagnac watek Rafala, ktory sie zastanawia, co mieli na mysli tworcy licencji CC.

Pozdrawiam,
Krzysztof Siewicz

----------------------------------------------------------------------
Znajdz sobie auto na wiosne! >>> http://link.interia.pl/f186b





Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page