Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] odpowiedz

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: Piotr Wasilewski <piotr.wasilewski AT autograf.pl>
  • To: Cc-pl AT lists.ibiblio.org
  • Cc:
  • Subject: Re: [Cc-pl] odpowiedz
  • Date: Fri, 08 Apr 2005 01:30:59 +0200

Krzysztof Siewicz wrote:

Nie wydaje mi sie, zeby powyzsze bylo wystarczajacym uzasadnieniem do przerzucania obowiazku doszukania sie licencji na uzytkownika. Owszem, jest to w miare logiczne jezeli ograniczymy sie do prawa autorskiego, ale zwrocmy uwage, ze licencje CC zawieraja daleko idace ograniczenia odpowiedzialnosci. Pomijajac kwestie, ze wylaczenia takie moga stanowic niedozwolone postanowienia umowne, to i tak trudno uzasadnic uznanie zwiazania konsumenta umowa, o tresci dla niego niekorzystnej w przypadku, gdy tresc ta jest ukryta w gaszczu linkow na stronie internetowej, czy w inny sposob utrudniajacy "dowiedzenie sie o tresci wzorca z latwoscia".


Obrót konsumencki jest obrotem specyficznym, szczególnie przez prawo regulowanym i zasady go kształtujące też są specyficzne - trzeba wyraźnie je oddzielić od omawiania kwestii ogólnych. Zanim, jednak przejdę do prawa konsumenckiego dwa słowa o odpowiedzialności. Otóż klauzule w licencjach CC są w pełni zgodne z polskim prawem (por. art. 473 par. 2 KC). Nie ma również podstaw do uznania ich za niedozowlone klauzule umowne.

Tak więc nie widać powodów, aby a priori uznać licencje CC za niekorzystne dla licencjobiorcy, niezależnie od tego czy uznamy go za konsumenta, czy też nie. Inną sprawą jest kwestia doręczenia wzorca w przypadku obrotu konsumenckiego w kontekście licencji CC. Jasną odpowiedź daje nam w tym przypadku kodeks cywilny w art. 384 par. 4. Licencje CC bez wątpienia czynią zadość wymaganiom stawianym przez ten przepis (pragnę podkreślić, że nacisk położony jest w tej regulacji na fakt udostępnienia). Na marginesie zaznaczam tylko, że zgodnie z art. 384 par. 2 konsumentowi należy zawsze doręczyć wzorzec (z wyjątkiem drobnych, bieżących spraw życia codziennego - do których jednak w mojej ocenie nie da się zaliczyć udostępniania utworów w internecie, niezależnie od ich komercyjnej wartości). Przesłanka "doręczenia" w obrocie internetowym powinna być traktowana elastycznie, relewantnie do tego medium (J. Barta, R. Markiewicz w przytaczanej już przeze mnie pozycji "Oprogramowanie open source w świetle prawa" Monografie Zakamycza 2005, a także przytoczona tam literatura).

Oczywiście zgadzam się z wszystkimi powyższymi uwagami z tym zastrzeżeniem, że nie mają one przełożenia na grunt licencji CC, co nie wyklucza faktu, że mogą powstać jakieś inne licencje, faktycznie nie spełniające wymagań prawa.


Poza tym, nie pomijalbym kwestii korzystania z utworu w ramach dozwolonego uzytku. Dlaczego licencja mialaby wiazac strony, jezeli uzytkownik ogranicza sie do korzystania z utworu tylko w ramach dozwolonego uzytku? W szczegolnosci, jest dla mnie wysoce watpliwe, czy bylby w takim przypadku zwiazany wylaczeniem odpowiedzialnosci zawartym w licencji. Zwlaszcza w stosunkach konsumenckich.

Podejrzewam, że doszło do nieporozumienia. Pisząc, że pomijam kwestię dozwolonego użytku miałem na myśli to, że pomijam dozwolony użytek w moich rozważaniach, a nie w ogóle. Wydawało mi się oczywiste, że dozwolony użytek jest w ogóle poza sferą kontraktów. Regulacja zasad korzystania z utworów w ramach dozwolonego użytku jest regulacją ustawową, jeśli strony w jakiś sposób w tą sferę ingerują i jest ta ingerencja wyrazem wspólnej woli stron a zarazem zgodna z prawem - dochodzi do zawarcia kontraktu i nie jest to już dozwolony użytek.

Drazac jeszcze temat takiej, a nie innej tresci umowy - prosze zwrocic uwage na art. 385 par 1 kc "W razie sprzeczności treści umowy z wzorcem umowy strony są związane umową."

Na koniec chciałem zaznaczyć, że stosowanie regulacji cywilistycznych dotyczących wzorców umownych do licencji typu CC (czy też open source) nie jest sprawą oczywistą (wyczerpująco piszą na ten temat J. Barta, R. Markiewicz w "Oprogramowanie open source w świetle prawa")

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr Wasilewski.

------------------------------------------------------------------
Jan Pawel II 1920 - 2005
http://link.interia.pl/f1871
_______________________________________________
Cc-pl mailing list
Cc-pl AT lists.ibiblio.org
http://lists.ibiblio.org/mailman/listinfo/cc-pl






Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page