Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] ODP: CC, a twory zależne ("derivative work")

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: "Bartosz Chilicki" <kastor AT oneiros.pl>
  • To: "Creative Commons Polska" <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] ODP: CC, a twory zależne ("derivative work")
  • Date: Fri, 21 Mar 2008 15:33:50 +0100



21-03-08, Piotr Barczak <piotr AT barczak.pl> napisał(a):

Opisana forma korzystania z utworów ma się nijak do licencji CC (może poza pomysłem na share alike).

Nie jestem prawnikiem, chciałem jedynie podeprzeć się konwencją ustanowioną przez CC, dlatego też właśnie sformułowałem zapytanie.

W dodatku jest sprzeczna z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa (prawo cytatu).

Czy prawo cytowania do cytowania jest niezaprzeczalne, czy nie mogę zakazać cytowania jakiegoś materiału w tworach zależnych? Czy określa ono objętość (procent objętości tekstu cytowanego?) jaką można w zgodzie z prawem zacytować? Czy mogę w zgodzie z prawem ograniczyć tę objętość np.do określonej liczby znaków?


Mam też wrażenie, że w niektórych miejscach oczekujecie rozszerzenia zakresu obowiązywania praw autorskich na utwory inspirowane (wykorzystanie postaci w innych fabułach).


Owszem, ponieważ jeśli np. ktoś (autor A) opisze "wampira Zenka z klanu Gangrel", po czym osoba trzecia, autor B, opisze lokację "Nora wampira Zenka", to oczekujemy iż koncept "wampira z klanu Gangrel" należał będzie do Wydawnictwa WW i Wydawnictwa ISA jako polskiego licencjobiorcy, pomysł "wampira Zenka" do autora A, przy oddaniu "hołdu" WW i ISA, a pomysł "Nory wampira Zenka" do autora B, przy oddaniu należnego "hołdu" autorowi A, oraz WW i ISA.

To, co chcecie osiągnąć, a co mieści się w granicach prawa autorskiego, wymaga jedynie stworzenia wzoru umowy zezwalającej na korzystanie z praw zależnych w oparciu o art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wydając taką zgodę, niezbędna dla zgodnego z prawem korzystania z opracowań, możecie obwarować ją szeregiem warunków, które wymieniasz w swoim poście, w szczególności dotyczących zastrzeżenia autorstwa utworów pierwotnych.


Czy umowę taką trzeba zawierać każdorazowo przy publikacji i próbie wtórnego wykorzystania tekstu (wtedy taka forma nam nie odpowiada, jako nierealna w praktycznym wykorzystaniu), czy też można zamieścić ją na stronie w formie licencji i ustalonego sposobu traktowania praw autorskich w ramach danego serwisu?

pb


--
Bartosz 'Kastor Krieg' Chilicki, GG# 2871243
Redaktor naczelny serwisu Oneiros.pl
Szef zespołu tłumaczy nowego Świata Mroku w Wydawnictwie ISA


Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page