Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] [Spam] Nasza własność publiczna

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: Jaroslaw Lipszyc <minus AT free.art.pl>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] [Spam] Nasza własność publiczna
  • Date: Wed, 20 Dec 2006 22:22:37 +0100

Grzegorz Pacek napisał(a):

Jakiś czas temu, chyba nawet na tej liście, zwróciłem uwagę, że plakat
jakiejś imprezy polskiej CC wyglada jak propagandowy plakat komunistów.
Jednocześnie na bazie tego, wysunałem kilka tez o tym, że polskie CC
niebezpiecznie zmierza w takim właśnie kierunku (podałem wtedy przykład
Jarosława Lipszyca i teraz się w tym utwierdzam).

No to jesli juz o tym rozmawiamy proponuje, by sobie kilka pojec uscislic i wyodrebnic, bysmy wiedzieli o czym rozmawiamy, bo na razie mieszamy ze soba kwestie estetyczne (grafika na plakacie), retoryczne (termin dotkomunizm) i merytoryczne (ksztalt prawa autorskiego).
Nie chce sie wdawac w kwestie estetyczne i merytoryczne, bo nie posluzy to dyskusji.
Post Wladka spodobal mi sie, bo pokazywal ze monopol prawno-autorski jest wlasnie rodzajem interwencjonizmu panstwowego, i ze scisle liberalne idealy wolnosciowe domagaja sie wlasnie ograniczenia tego monopolu. Byc moze retoryka Wladka zaciemnila nieco ten przekaz, warto wiec podac go w tej formie.
Nawiasem mowiac, powoli przyzwyczajam sie, ze lewica widzi we mnie nieodrodnego syna Misesa i Friedmana ktorego trzeba reedukowac (bo jest wyznawca drapieznego wolnego rynku), a liberalowie czerwonego komucha (bo chcialby dac wszystkim wszystko). Najwyrazniej i jedni, i drudzy maja z prawem autorskim problem ideologiczny, i konsekwentnego stania po stronie wolnosci tworczej, wolnosci slowa i wolnosci rynku idei nie sa w stanie zrozumiec.
Dlatego rozmawianie o prawie autorskim w powiazaniu ze starymi doktrynami wydaje mi sie pomylka, bo w ten sposob nie uchwycimy istoty rzeczy, tylko pograzamy sie w nierozwiazywalnych sporach. Zastanowmy sie raczej, jakie prawo jest dobrym prawem, i jakie cele i zadania ruchu wolnej kultury uznajemy za wspolne.
Nie wzywam i nigdy nie wzywalem do zniesienia prawa autorskiego. Prawa moralne wydaja mi sie absolutnie fundamentalne dla naszej tradycji prawnej i kulturowej, takze prawa majatkowe powinny byc zachowane by zagwarantowac tworcom mozliwosc uzyskiwania przychodow. Wzywam jednak, w imie innowacyjnosci gospodarki i prawa kazdego do korzystania z kultury w ktorej zyje do:
- znacznego ograniczenia czasu trwania prawa autorskiego, ktory teraz jest absurdalnie dlugii
- objecia dozwolonym uzytkiem wykorzystan niekomercyjnych (nie ma dochodow - nie ma tantiem, sa dochody - sa tantiemy)
- udostepniania utworow ktore powstaly na publiczne zamowienie i za publiczne pieniadze na wolnych licencjach lub poza prawem autorskim
do rozwazenia jest byc moze przywrocenie zasady rejestrowania utworow, ktore potrzebuja ochrony i/lub wprowadzenie zasady ze autorskie prawa majatkowe sa niezbywalne
Mam nadzieje, ze latwiej nam bedzie rozmawiac, gdy bedziemy mowic o konkretach, a nie ogolnych ideach ktorych przelozenie na rzeczywistosc prawa autorskiego jest co najmniej problematyczne.
pozdrawiam
Jaroslaw Lipszyc




Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page