Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - [Cc-pl] wtyczka MS

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: Alek Tarkowski <alek.tarkowski AT creativecommons.pl>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: [Cc-pl] wtyczka MS
  • Date: Tue, 15 Aug 2006 10:43:22 -0400

Mam wrazenie, ze dyskusja o Partii Piratow przestaje byc konstruktywna... Ze swojej strony moge jedynie stwierdzic, ze jestem gotow poprzec tego rodzaju inicjatywe - ale poparcie to cos zupelnie innego niz jej wspoltworzenie, a tego w tym momencie zdaja sie oczekiwac jej inicjatorzy. Moge oczywiscie zglosic sie i stac sie kolejnym nazwiskiem ktory zwiekszy liczbe zwolennikow... Tylko ze w tym wypadku nie wiem za bardzo jaki projekt popieram. Osobiscie zamierzam sie wiec wstrzymac, choc projektowi (mowilismy o tym z Justyna w wywiadzie dla Computer World) kibicuje. Najciekawsze pytanie brzmi oczywiscie: co CC Polska i PP mogloby ewentualnie robic razem oraz czy sa takie dzialania, ktorych CC Polska nie podejmuje, a ktore PP byc moze podejmie z pozytkiem dla wszystkich.

Pomyslalem, ze przy okazji warto napisac pare slow o wtyczce CC do Microsoft Office, o ktorej wspomnial Bruthus (choc zwiazek jednej sprawy z druga wydaje mi sie znikomy).

. Zaznaczam, ze sa to moje osobiste uwagi i obserwacje, a nie oficjalne stanowisko CC. Aby zrozumiec, o co chodzi we wspolpracy z Microsoft nalezy pamietac, jaka jest polityka CC odnosnie propagowania licencji. CC uwaza, ze licencje sa neutralnym narzedziem sluzacym tworzeniu wolnej kultury, korzystanie z ktorych jest wartosciowe niezaleznie od tego, kto z licencji korzysta. Celem jest wiec maksymalna mozliwa popularyzacja licencji, co z zalozenia ma zwiekszyc zasieg wolnej kultury. Tak wiec CC jednoczesnie wspolpracuje z komercyjnymi aktorami takimi jak Google, Yahoo czy Microsoft, niekomercyjnymi projektami takimi jak One Laptop Per Child, rzadami roznych panstw oraz srodowiskami indywidualnych uzytkownikow - przez projekty takie jak ccMixter.

Tak wiec nalezy zrozumiec, ze CC jest daleka od zajecia ideologicznej pozycji odnosnie stosowania licencji, na mocy ktorej nie wspolpracowalaby z okreslonymi partnerami. CC od dawna zabiega o wspolprace z duzymi partnerami komercyjnymi, dzieki ktorym licencje stana sie narzedziem stosowanym przez rzesze uzytkownikow. CC jako organizacja otrzymuje rowniez od tego rodzaju organizacji wsparcie finansowe, Microsoft byl na przyklad jednym ze sponsorow zjazdu iSummit w Rio.

Tego typu dzialania od dawna budza dyskomfort niektorych czlonkow miedzynarodowej spolecznosci CC. Po czesci z tego powodu Creative Commons stara sie rozdzielic projekt CC od projektu iCommons. Pierwszy ma tworzyc neutralne i "agnostyczne" licencje i zabiegac o ich stosowanie przez kogokolwiek. Drugi ma z tych licencji korzystac i jednoczesnie reprezentowac bardziej zdecydowana pozycje jesli chodzi o wolna i otwarta kulture. Jednym slowem centrala CC proponuje, by zwolennicy wolnej kultury czuli sie czlonkami spolecznosci iCommons, luznej sieci zwolennikow i organizacji o zroznicowanych pogladach, ale uznajacych szereg podstawowych zasad zwiazanych z wolna kultura.

(Swoja droga, na wiki icommons trwa obecnie dyskusja publiczna nad tymi zasadami, do ktorej wszystkich z Was zapraszam [http://wiki.icommons.org/index.php/ICommons_Core_Values] (edytowanie wiki wymaga niestety obecnie rejestracji - to odnosnie dykusji o forum PP))

Jednoczesnie CC, z tego co rozumiem, zamierza dalej reprezentowac pozycje 'agnostyczna' i wspolpracowac ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Jest dla mnie jasne, ze srodowisko wolnej kultury, tak jak wiekszosc ruchow spolecznych, zresza ludzi ktorych duzo laczy, ale duzo tez dzieli. W ramach kazdego ruchu tego rodzaju trwaja zazarte dyskusje, czy lepiej miec wrogow, czy tez wrogow tych kooptowac. W zjezdzie iSummit w ramach jednej sesji wystepowala przedstawicielka Microsoft oraz brazylijscy dzialacze medialni, ktorzy na drzwiach do sali, w ktorej prowadzili warsztaty napisali "No Microsoft worker here please ;)".

W przypadku wtyczki MS narzuca sie szereg pytan:
Jak ma sie otwartosc licencji do zamknietego formatu .doc? Osobiscie uwazam, ze o ile sprawa rzeczywiscie jest niejasna na poziomie "kodu", to na poziomie tresci dokumenty tekstowe tworzone w MS Office moga teraz w oczywisty sposob stac sie otwarte. Mysle tez, ze kazda wspolpraca tego rodzaju powoduje, ze na haslo "Creative Commons" natrafia tysiace uzytkownikow, ktorzy dotychczas nie zawitali do naszego niewielkiego swiatka wolnej kultury.
Oraz, dlaczego nie ma takiej wtyczki dla Open Office? Nie wiemy, czy CC rozmawialo w tej sprawie z OO, czy to MS wyszedl z inicjatywa wtyczki, itp. Mysle natomiast, ze najprostszym rozwiazaniem jest napisanie takiej wtyczki przez koderow OO - w pewnym sensie wstyd, ze taka wtyczka dotychczas jeszcze nie powstala, bo nie moze to byc nic trudnego...

Podsumowujac: aby zrozumiec sytuacje nalezy zrozumiec, ze CC zmierza do tego, by byc przede wszystkim niewielkim NGO-sem - wspolpracujacym z wielka siatka zwolennikow zrzeszonych pod szyldem iCommons. Oczywiscie nie znaczy to, ze CC nie zalezy na opiniach jej zwolennikow. Mysle wiec, ze warto dawac wyrazne sygnaly, jesli nie odpowiadaja Wam takie dzialania jak wspolpraca z Microsoft - jednoczesnie nie powinien to byc powod, by tracic do CC zaufanie.

pozdrowienia,

Alek Tarkowski

--
koordynator / Public Lead
Creative Commons Polska / Poland

(+48) 889 660 444
http://creativecommons.pl
skype:alektarkowski

begin:vcard
fn:Alek Tarkowski
n:Tarkowski;Alek
org:Creative Commons Polska
email;internet:alek.tarkowski AT creativecommons.pl
tel;cell:+48 889 660 444
x-mozilla-html:FALSE
url:http://creativecommons.pl
version:2.1
end:vcard




Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page