market-farming AT lists.ibiblio.org
Subject: Market Farming
List archive
- From: Andy Fellenz <fellenz AT fltg.net>
- To: Market Farming <market-farming AT lists.ibiblio.org>
- Subject: Re: [Market-farming] Wyatt's Way
- Date: Fri, 13 Nov 2009 11:12:00 -0500
|
The note below is good for understanding your costs, but the other
piece of pricing is understanding what people are willing to pay. You
need to understand what people are willing to pay also and price your
bread appropriately. If they are willing to pay $6.00/loaf and it
costs you $5.00 - sell it for $6.00 and make a little, because it is
pretty much guaranteed that you will forget something in figuring your
costs and it is really costing more than you think, or will cost you
more when you need to buy new ovens or other equipment. Andy Willie McKemie wrote: On Fri, Nov 13, 2009 at 09:59:02AM -0500, Wyatt Jones wrote: |
-
Re: [Market-farming] Wyatt's Way,
Wyatt Jones, 11/13/2009
-
Re: [Market-farming] Wyatt's Way,
Willie McKemie, 11/13/2009
- Re: [Market-farming] Wyatt's Way, Andy Fellenz, 11/13/2009
- Re: [Market-farming] Wyatt's Way, maury sheets, 11/13/2009
- Re: [Market-farming] Wyatt's Way, jay sleichter, 11/13/2009
- <Possible follow-up(s)>
- Re: [Market-farming] Wyatt's Way, sora, 11/13/2009
-
Re: [Market-farming] Wyatt's Way,
Willie McKemie, 11/13/2009
Archive powered by MHonArc 2.6.24.