cc-pl AT lists.ibiblio.org
Subject: Creative Commons Polska
List archive
- From: Krzysztof Siewicz <krzysztof AT creativecommons.pl>
- To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
- Subject: [Cc-pl] tłumaczenie wersji 3.0
- Date: Tue, 10 Jul 2007 23:28:35 +0200
Witam!
Jednym z głównych zadań, jakie obecnie stoi przed Creative Commons PL jest tłumaczenie i dostosowanie do polskiego prawa wersji 3.0 licencji CC. (Dokładne informacje o aktualizacji wszystkich licencji do wersji 3.0 znajdują się pod adresem:
http://wiki.creativecommons.org/Version_3)
Zaczynamy od tłumaczenia licencji CC-BY-NC-SA, gdyż w niej zawarte jest najwięcej postanowień, które powtarzają się w innych wariantach licencji. Wstępne tłumaczenie tej licencji znajduje się pod adresem:
http://creativecommons.pl/wiki/CCBYNCSA30ENPL
Proponujemy, aby prace nad aktualizacją prowadzić dwutorowo.
Po pierwsze, chcemy przeprowadzić dyskusję na liście CC-PL na temat kształtu zaktualizowanych licencji. W wyniku wstępnej analizy zidentyfikowaliśmy kilka kwestii (szereg z nich zamieszczam na końcu listu), które wymagają rozwiązania, zanim konkretne postanowienia licencji przyjmą ostateczny kształt. Ich pełna lista znajduje się na wiki, pod wyżej wskazanym adresem.
Każda z kwestii to ciekawy temat na artykuł, pracę magisterską lub może nawet na doktorat - nawet jeżeli w ich wyniku nie dojdzie do zaproponowania konkretnych postanowień licencji. Być może wśród czytelników listy jest ktoś, kto chciałby zająć się którąś z nich, a może ktoś już się taką kwestią zajmował i ma przemyślenia, którymi zechciałby się podzielić.
Po drugie, chcielibyśmy stworzyć grupę roboczą osób, które pomogą przy aktualizacji licencji. Jest to dobra okazja, żeby włączyć się do inicjatywy Creative Commons PL, co może zaowocować obopólnymi korzyściami i dalszą współpracą w przyszłości.
Prosimy wiec o kontakt z nami osoby zainteresowane praca nad tłumaczeniem. Mile widziane są osoby, które zadeklarują pracę nad konkretnym zadaniem - spośród niżej wskazanych lub samodzielnie zdefiniowanych.
Oto lista zagadnień, na których chcielibyśmy się skupić:
1. *Autorskie prawa osobiste*: Licencje CC (Sec. 4.f) odnoszą się do autorskiego prawa osobistego do integralności utworu, które w polskim prawie jest niezbywalne; konieczna jest analiza zgodności tego postanowienia z prawem polskim i zaproponowanie tłumaczenia, które byłoby zgodne z polskim prawem.
2. *OZZ*: Licencje CC (Sec. 4.e.i-iii) odnoszą się do relacji z organizacjami zbiorowego zarządzania; konieczna jest analiza zgodności tych postanowień z prawem polskim. Chodzi zwłaszcza o następujące problemy:
a. Polskie organizacje zbiorowego zarządzania wymagają od swoich członków przeniesienia całości praw, wobec czego członek ozz nie może samodzielnie udzielać licencji (CC ani jakichkolwiek innych);
b. Polskie prawo przewiduje domniemanie pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania (art. 105), a także przymus tego pośrednictwa na niektórych polach eksploatacji (art. 21); zrzeczenie się pośrednictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności;
Konieczna jest analiza wpływu, jaki powyższe uwarunkowania wywierają na stosowanie licencji CC w Polsce. Być może uda się zaproponować postanowienia, które pozwolą uniknąć tych ograniczeń lub przynajmniej ostrzegą przed ich istnieniem
3. *Tabele wynagrodzeń i niezbywalne prawo do wynagrodzenia*:
a. postanowienia umowne mniej korzystne dla twórców, niż wynikałoby to z tabel wynagrodzeń (to są takie ceny minimanle uchwalane przez OZZ) są nieważne, a ich miejsce zajmują odpowiednie postanowienia tych tabel (art. 109);
b. prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2-4, art. 20^1, art. 30 ust. 2 oraz art. 70 ust. 3, nie podlega zrzeczeniu się;
Konieczna jest analiza zastosowania tych przepisów do licencji, które są licencjami nieodpłatnymi oraz zaproponowanie postanowień, które pozwolą uniknąć tych ograniczeń.
Pozostałe informacje na http://creativecommons.pl/wiki/
Serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof Siewicz
- [Cc-pl] tłumaczenie wersji 3.0, Krzysztof Siewicz, 07/10/2007
Archive powered by MHonArc 2.6.24.