Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] Festiwal Turning Sounds

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: minus <minus AT free.art.pl>
  • To: Justyna Hofmokl <justyna.hofmokl AT creativecommons.pl>, Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] Festiwal Turning Sounds
  • Date: Tue, 09 Aug 2005 22:43:06 +0200

Dla tych, ktorym nie chce sie czytac wszystkiego - istotny jest ostatni akapit :-)
Ja sie na to pisze, jakby kto pytal.
pozdr
Lips


Turning Sounds 3
Warszawa, września 2005

Plan B

Pragniemy, aby tegoroczne Spotkanie “Turning Sounds” stało się szczególnym “satelitą” XLVIII Festiwalu “Warszawska Jesień”, uzupełniając go – w postaci imprez towarzyszących – twórczością spoza głównych nurtów “poważnej” muzyki współczesnej. Jedną z podstawowych ról “Turning Sounds” jest pozyskiwanie nowej publiczności dla muzyki poszukującej, zwłaszcza osób, które czują się onieśmielone tradycyjnymi sytuacjami koncertowymi. Jednocześnie – mamy nadzieję – połączenie owo przyczyni się do przełamywania wzajemnej nieufności środowisk muzyki współczesnej. Krótko mówiąc, oba festiwale wesprą się w dotarciu do szerszych kręgów słuchaczy.
Poniższy harmonogram obejmuje “program maksimum” “Turning Sounds 3”. Dołożymy wszelkich starań, aby został on zrealizowany w całości. Znaleźć w nim można elementy planowanego uprzednio na połowę sierpnia programu pod roboczą nazwą Muzyka miasta, obejmującego muzykę w przestrzeniach miejskich Warszawy, “muzykę wędrowną”. Zwracamy się w ten sposób ku takim zagadnieniom nowoczesnej twórczości, jak instalacje muzyczne, muzyka przestrzenna, zanieczyszczenie hałasem, field recordings. “Turning Sounds 3” będzie więc odgrywać rolę zwiastuna przesuniętej na przyszłość wielkiej, osadzonej w pejzażu Warszawie edycji Spotkania. Jednocześnie przedstawiamy twórczość z pogranicza kontynuując wątki z lat uprzednich, zwłaszcza w zakresie muzyki elektroakustycznej.

poniedziałek 19 września – niedziela 25 września
Instalacja Robina MinardaCAN/DEU w ogrodzie dachowym i wnętrzu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Kompozytor Robin Minard, światowej sławy specjalista od instalacji muzycznych nawiązujących do flory, zaprojektował czteroczęściową instalację dźwiękową w ogrodach dachowych Bilblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, w subtelny sposób podkreślającą i rozwijającą architektoniczny charakter tej niezwykłej warszawskiej budowli. Instalacja pożytkować będzie delikatne brzmienia i ich ruch w przestrzeni obiektu. Szczególny nacisk położony jest na nieinwazyjność dźwięków. Twórczość Robina Minarda stawia zwiedzającego przed dychotomiami: znane – nieznane, naturalne i żywe – technologiczne i sztuczne.
Elementem przedsięwzięcia w Bibliotece UW będzie także eksperymentalna instalacja w jednej z czytelni, dyskretnymi, bardzo cichymi dźwiękami maskująca rozpraszające szumy i – za pomocą odpowiednio stymulującej rytmiki – ułatwiająca skupienie w pracy. Profesor Minard opracował podobne instalacje dla licznych bibliotek na świecie, co spotkało się z uznaniem czytelników.
Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem dyrekcji Biblioteki.
Wizyta badawcza prof. Minarda odbyła się w dniach 20-22 maja 2005.

sobota 24 września 12:00
Instalacja muzyczna we wnętrzach Pałacu Kultury.
Z okazji jubileuszu Pałacu Kultury w Warszawie pragniemy odnieść się do jego przeszłości przedstawiając w na co dzień niedostępnych wnętrzach budowli dzieło Philipa Jecka.GBR Philip Jeck wykorzysta 20 prostych, domowych gramofonów piezoelektrycznych “Bambino” oraz polskie płyty z okresu, kiedy powstawał Pałac. Przedsięwzięcie wytworzy subtelną dychotomię pomiędzy powagą i ponurością kojarzonymi z Pałacem i lekkimi konotacjami imprezowej zabawki – gramofonu. Użyte zostaną korytarze i sale na codzień niedostępne zwiedzającym, wykorzystywane jako centrum kongresowe. Dokona się w ten sposób symboliczne oswojenie przestrzeni Pałacu.

sobota 24 września 16:00
Warsztaty Robina Minarda w ogrodach Biblioteki UW poświęcone tworzeniu instalacji muzycznych.

sobota 24 września od 21:30, niedziela 25 września od 20:00
Podzielony na dwa wieczory cykl występów w klubie (np. w 1955, miejscu dawnego Jazzgotu) lub odpowiedniej sali koncertowej. Twórcy muzyki elektronicznej i elektroakustycznej plasujący się na pograniczu poważnej muzyki współczesnej i innych nurtów poszukujących:
Hervé BoghossianFRA
Arturas BumšteinasLTU
Dis.PlayceDEU
EmiszynPOL
Los Glissandinos (Kai FagaschinskiDEU/Klaus FilipAUT)
Antanas JasenkaLTU
DJ OliveUSA
Gert-Jan PrinsNLD
PureAUT
Johannes S. SistermannsDEU
twórca z kręgu Instytutu TereminaRUS
twórca z kręgu organizacji rx:txSVN
WolframPOL
We współpracy z Eugeniuszem RudnikiemPOL ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia planujemy wzbogacić program prezentacją najciekawszych, a zarazem odpowiednich utworów z dorobku polskiej muzyki elektronicznej.

niedziela 25 września 18:00
Manon-Liu WinterAUT
koncert specjalny: twórczość nurtu field recordings austriackiej pianistki Manon-Liu Winter. Kompozycje z cyklu Zeitschnitte na nagrania ścieżki dźwiękowej z różnych miejsc świata i rozszerzone techniki fortepianowe. Miejsce: sala koncertowa lub specjalnie zaaranżowane wnętrze.


niedziela 25 września 11:00-17:00, Zachęta
Panele konferencyjne i dyskusyjne. Pośród tematów m.in. alternatywne rozwiązania ochrony i udzielania praw autorskich – Creative Commons. Pozostałe wystąpienia zostaną ogłoszone w terminie późniejszym.

Powyższe terminy i nazwiska są wstępne i mogą zostać zmienione.
© Stowarzyszenie “Turning Sounds”, 2005



  • Re: [Cc-pl] Festiwal Turning Sounds, minus, 08/09/2005

Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page