Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] zespół Omkara i CC

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: rekrutacja <rekrutacja AT gazeta.pl>
  • To: Yoyo <yoyo AT omkara.pl>
  • Cc: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] zespół Omkara i CC
  • Date: Fri, 01 Jul 2005 23:24:44 +0200

Czesc
Ponizej odnosze sie do waszych pytan w odpowiednich miejscach


-------- Original Message --------
Subject: zespół Omkara i CC
Date: Wed, 29 Jun 2005 23:59:33 +0200
From: Yoyo <yoyo AT omkara.pl>
To: cc AT creativecommons.pl
Zastanawiamy się coraz bardziej poważnie z zespołem czy nie wydać naszej pierwszej płyty na licencji CC. Wcześniej grałem w zespole Akurat (www.akurat.pl), w którym wydaliśmy płytę w "Scena FM" i wszystkie piosenki zostały zgłoszone do Zaiksu, tak więc ten sposób jest dla mnie jedynym odnośnikiem gdyż nie mam zbyt dużo doświadczenia w materii prawnej, ja jestem tylko muzykiem :)

Temu też piszę do was.

Po zapoznaniu się treścią licencji oraz z dość długo już branym pod uwagę szerokim udostępnianiu naszych utworów (łącznie z całymi płytami na stronie internetowej) wydaje mi się, że te licencje są prawdopodobnie stworzone dla nas :) Jednak mam parę pytań / wątpliwości, zakładając, że raczej wybieralibyśmy licencję "by-nc-sa":

1. W jaki sposób praktycznie miałaby wyglądać ochrona prawna w przypadku, gdy ktoś wyda komercyjnie remiks z naszą muzyką?

Dokladnie tak samo, jak do tej pory. Zlamanie warunkow licencji jest tak samo naruszeniem prawa, jak w sytuacji, gdy nie ma zadnej licencji.

2. Czy to ma jakiś związek z Zaiksem - musimy zgłaszać naszą muzykę tam? jeśli nie - to czy coś tracimy?

Kwestie zwiazane z organizacjami zbiorowego zarzadzania prawami autorskimi, takimi jak ZAIKS, sa dosc zlozone, i zespol prawny Creative Commons pracuje nad nimi intensywnie. Teoretycznie publikacja na licencji NC (non-commercial) nie powinna kolidowac z innymi umowami podpisywanymi w obiegu komercyjnym - zalezy to jednak od szczegolow umowy jaka zaporoponuje wam ZAIKS. Sama publikacja na licencji CC w zaden sposob nie nakazuje wlaczania w to ZAIKS-u.
Nalezy pamietac, ze wypuszczanie jednego utworu na wielu roznych licencjach przeznaczonych dla roznycyh odbiorcow jest powszechnie stosowana praktyka.

3. Zakładając że nasze wszystkie utwory i płyty będą dostępne na naszej stronie internetowej czy nie będzie to odbierane przez innych wykonawców jako "psucie rynku" (już raz spotkałem się z taką sugestią ze strony zespołu który dobrze zarabia na sprzedaży swoich płyt)

To zalezy jakich sie ma kolegow :-))) Istota licencji Creative Commons jest zrozumienie tego, ze obecne prawo autorskie dziala na niekorzysc nas wszystkich: ograniczajac wolnosc innych do dzielenia sie i wykorzystywania w tworczy sposob naszych dokonan skazujemy na ten sam los siebie samych. Naszym zdaniem kultura wzajemnej wymiany jest lepsza od kultury zezwolen, w ktorej rozmowy miedzy ludzmi tocza sie za posrednictwem prawnika. Jesli ktos uwaza inaczej, to nie mozemy na to nic poradzic.

4. Czy ta licencja dotyczy też płyt wydawanych poza internetem - na CD, DVD, kasetach itd?

Dzialanie licencji CC nie jest ograniczone do internetu - licencja dotyczy wszystkich kopii piosenek na dowolnym nosniku. Wybrana przez was licencja NC czyni nielegalnym jakiekolwiek transakcje w ktorych w gre wchodza pieniadze. To obejmuje m. in. sprzedaz plyt i kaset, nadawanie piosenki w stacjach radiowych emitujacych reklamy, odtwarzanie na imprezach i w klubach etc. Na potrzeby dzialanosci komercyjnej musicie wiec, tak jak robicie to teraz, podpisywac inne umowy (jest to tzw. podwojne licencjonowanie).

5. Jak przekonać wydawcę do wydania naszej płyty, bo dla niego może to być przecież sygnał że skoro utwory są darmowe (np: dostępne na stronie internetowej lub w sieci p2p) więc może się obawiać, że CD nie będą się sprzedawać.

Trzeba pamietac, ze dla ogromnej wiekszosci zespolow dochody ze sprzedazy plyt sa wielokrotnie mniejsze, niz dochody z innych zrodel, np. koncertow czy emisji piosenek w mediach. Dla wielu wytworni nie stanowi wiec to zbyt wielkiego problemu: obecnosc piosenek w sieci jest raczej szansa na promocje zespolu. Niektore wytwornie jednak moga podchodzic do licencji CC nieufnie.
Nie zmienia to faktu, ze wedlug badan japonskich http://www.dottocomu.com/b/archives/002966.html, kanadyjskich http://firstmonday.org/issues/issue10_4/geist/, czy amerykanskich http://www.boingboing.net/2005/03/24/record_sales_up_p2p_.html obecnosc muzyki w sieci nie tylko nie powoduje pogorszenia wynikow sprzedazy, ale wrecz ich polepszenie.

To są pierwsze wątpliwości, które przychodzą mi do głowy. Chciałem zaznaczyć, że aktualnie płytę nagraliśmy własnym kosztem i teraz chcemy znaleźć wydawcę (lub sami chcemy to wydać) i będąc teraz na etapie wyboru licencji tego typu pytania same się nasuwają.

Czy są może przykłady innych zespołów polskich, które wydają się w ten sposób, jednocześnie wydając swoje płyty na nośnikach z ogólnopolską dystrybucją? Bo na pewno w kręgach naszej stylistyki muzycznej takich przykładów nie widziałem.

Zespol Usta ktorego jestem wokalista opublikowal wszystkie piosenki w sieci pod licencja CC na stronie http://copyleft.art.pl/usta/, wydal na tej samej licencji plyte dolaczona do lutowego numeru pisma Lampa, a pomimo to wytwornia ToTamTo Music zdecydowala sie wypuscic te sama plyte w normalnej dystrybucji, co powinno nastapic pod koniec roku.
Mam nadzieje, ze jest to odpowiedz na twoje pytanie.

pozdr
Jaroslaw Lipszyc

--
Wakacyjna promocja!
Błyszczyk do ust Manhattan gratis!
Szczegóły na http://www.gazeta.perfumeria.pl



  • Re: [Cc-pl] zespół Omkara i CC, rekrutacja, 07/01/2005

Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page