Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] zbiorowe zarządzanie - wątpliwości muzyków

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: Piotr Barczak <piotr AT barczak.pl>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] zbiorowe zarządzanie - wątpliwości muzyków
  • Date: Mon, 6 Dec 2010 15:14:08 +0100

Witam,

biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia ze zwartym i znającym się środowiskiem, zdecydowanie parłbym do procesu. W jego trakcie jako świadków powołałbym wszystkich twórców, których muzyka odtwarzana jest w sklepie i w imieniu których ZAiKS zbiera tantiemy, żeby zeznali, że oczywiście puszczanie muzyki w sklepie odbywa się za ich wiedzą i zgodą, a nieodpłatność takiego korzystania jest w tym środowisku oczywista (czy stanowi element konstytuujący środowisko). W rezultacie, albo ZAiKS przegra i zapłaci koszty, albo cofnie pozew, choć wówczas wymagałbym zrzeczenia się roszczenia. Powodzenia :-).

Piotr Barczak



W dniu 6 grudnia 2010 10:23 użytkownik Krzysztof Siewicz <siewi AT interia.pl> napisał:
Witam!

Istotnie, organizacje reprezentujące twórców, artystów wykonawców oraz producentów fonogramów (w sumie chyba cztery organizacje) mogą pobierać opłaty za publiczne odtwarzanie - i to nawet na rzecz niezrzeszonych w nich osób.


> Ze względu na specyfikę hard core/
punkowej kultury, wszyscy byli zawsze przyzwyczajeni, że można spokojnie
słuchać i dzielić się muzyka, nawet tą kupowaną na płytach.

Specyfika ta najwidoczniej umknęła uwadze ustawodawcy, który nie zdecydował się uwzględnić tego w przepisach prawa autorskiego. Szkoda, że najprawdopodobniej nigdy nie dojdzie do sprawy sądowej, w której argumentom OZZtów ktoś mógłby spróbować przeciwstawić argument o desuetudo prawa autorskiego w społeczności punkowej... (nie żebym doradzał taką strategię, ale sprawa byłaby na pewno ewenementem) :)

A poważnie - twórca (artysta wykonawca, producent fonogramu) mogą jak najbardziej udzielić licencji nieodpłatnej, zezwalającej na działania takie jak publiczne odtwarzanie bez obowiązku płacenia im wynagrodzenia.

Licencja taka nie musi być udzielona na piśmie. W przypadku publicznego odtwarzania nie ma też obowiązku uzyskiwania pisemnej rezygnacji uprawnionego z pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania. Z oczywistych jednak względów uzyskanie takiej licencji trzeba udowodnić, a chyba najlepszym dowodem jest pokazanie podpisanej licencji.

Ale moim zdaniem równie dobrym dowodem jest pokazanie serwisu internetowego, na którym konkretne odtwarzane przez nas utwory są udostępniane na takiej licencji (np. na licencji Creative Commons). Przy licencjach CC należy jednak uważać na te ich wersje, które zawierają klauzulę NC - te licencje zezwalają tylko na niekomercyjny użytek (zdefiniowany w licencji), a odtwarzanie w sklepie niekoniecznie będzie stanowić użytek niekomercyjny.


Z zacytowanego forum zaciekawił mnie wątek braku świadomości artystów punkowych co do faktu zbierania na ich rzecz pieniędzy przez OZZ. Istotnie jest tak, że OZZ mogą zbierać pieniądze na rzecz niezrzeszonych w nich osób...

Pozdrawiam,
Krzysztof Siewicz

----------------------------------------------------------------------
Wygraj drukarke HP!
To proste, sprawdz http://linkint.pl/f289e



_______________________________________________
Cc-pl mailing list
Cc-pl AT lists.ibiblio.org
http://lists.ibiblio.org/mailman/listinfo/cc-pl

____________________________________________________________________________
Rozwoj w Internecie zacznij od wlasnej domeny za 0 zl! Zamow na http://nazwa.pl




Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page