Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] Paczka Cc-pl, Tom 25, Numer 5

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: "[grupa.g3] Marcin Sawicz" <marcin.sawicz AT grupag3.com>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] Paczka Cc-pl, Tom 25, Numer 5
  • Date: Wed, 18 Apr 2007 09:30:06 +0200

Seweryn Siewert napisał(a):
hm. wracając do meritum.


Jednym z głównych wrogów wolnej kultury jest piractwo.
to ja link może:
http://www.partiapiratow.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=2

Pozwolę sobie zacytować opinię Patryka Gałuszki, który włąśnie jest na etapie obrony pracy doktorskiej dotyczącej CC (w dziedzinie ekonomii):

rzecz w tym, że nie chodzi o zlikwidowanie koncernów muzycznych. I sprowadzenie sztuki do poziomu bezspośrendiego kontaktu twórca-odbiorca.
Patryk wyraża przekonanie, że wcześniej czy później CC musi wygrać na pewnych płaszczyznach działania, ale ta wygrana będzie miał odbicie w fakcie, że tych licencji będą używać włąśnie koncerny płytowe. Na swoim wystąpieniu na konferencji mówił o "postawach koncernów wobec CC" póki co jest to postawa od "obojętności do niechęci" a jako jeden z głównych argumentów wymieniane jest właśnie piractwo.

Ja wiem, że koncerny powtarzają swłowo "piractwo" jak mantrę. Głupią zresztą, bo przy założeniu, że aktualny system dystrybucji muzyki (trzymam się przykładu) się utrzyma - piractwo jest koniecznością umożliiwiającą przetrwanie tego systemu. Dlatego piractwo nie szkodzi w zaden sposób aktualnemu systemowi, wspomaga go. Szkodzi natomiast wolnej kulturze.

Zobrazuję to na przykładzie oprogramowania i systemu operacyjnego Windows. Microsoft mówi: piractwo to zło, ale jeśli już piratujecie, piratujcie nasze oporgramowanie. I słusznie tym samym Gates potwierdza rolę piractwa w tworzeniu potęgi Microsoftu. I słusznie (w sensie racjonalnie/opłącalnie) upublicznia taką opinię - która przecież jest wyrażonym praktycznie wprost zaproszeniem do piractwa. Kto na tym traci? Nie Microsoft, nie użytkownicy Windows - traci społeczność Linuksowa. Traci, gdyż podstawą rozwoju dowolnego projektu "peer production" jest popularność (kiedy każdy użytkownik staje się współtwórcą więcej użytkowników oznacza więcej twórców). Gdyby nie piractwo stalibyśmy przed wyborem - zapłacić za windowsa, lub wybrać lepsze rozwiązanie jakim jest linuks. Aktualnie zawsze możemy sobie używać systemu windows za darmo, wiec nie musimy podejmować takiej decyzji. To jest ta bazowa płaszczyzna w której priactwo jest wrogiem wolnej kultury. Dalej - na etapie "opini społecznej" i "kształtowaniu rzeczywistości poprzez słowo" piractwo szkodzi w dwóch płaszczyznach - pierwsza z nich, jest taka, że są to łatwe hasła typu "równość dla wszystkich" - o ile pamiętam w ramach partii piratów byla dyskusja o pomocy ludziom "poszkodawnym" przez aktualny system prawny - te hasła obiecują coś w zamian za nic - ale to jest czysto pozorne, w rzeczywistości nie ma nic za darmo (zawsze są jakieś koszta choć nie muszą być wyrażone finansowo) te hasła przyciągają ludzi którzy będą chcieli na tym skorzystać - szukając łątwego usprawiedliwienia dla tego co czynia - ci ludzie nie wniosą nic nowego do ruchu, nie wezmą udziału w przemianie z konsumenta do współautora. Druga płaszczyzna to, to o czym pisałem czyli niechęć autorytetów, instytucji, koncernów do rozwiązań wolnokulturowych.

A o tym jak może się przydać wsparcie dużego koncernu przekonali się użytkownicy linuksów po zakupie Suse przez Novella. Novell w ramach wlasnych interesów (bo czemu miałby działać inaczej?) wzmacnia infrastrukturę free software - na czym korzysta każdy byle uzytkownik np. Ubuntu. Ale na tym się nie kończy - Novell staje się "profesjonalną twarzą" linuksów, samym swoim wejściem w linuksowy biznes pokazującą, że jest to rozwiązanie wiarygodne.
I żeby rozwijać ideę CC potrzebna jest taka "twarz" - jakakolwiek ona by nie była. Przykład, że można i ze to jest dobre rozwiązanie. Efektu nie osiągnie się poprzez zniechęcanie artystów i wszelkich firm związanych z rynkiem muzycznym poprzez głoszenie haseł, że "artysta nie jest autorem tylko odtwórcą". Nie osiągnie się tego też każąc artystom przymusowo (co PP ma wpisane w swoje główne cele) dzielić się swoją pracą z każdym kto wyrazi taką wolę (pod dziwnym warunkiem "nie w celu osiągnięcia korzyści" - co jest tematem na oddzielną dyskusję).

strasznie się rozpisałem.

pozdrawiam,
Marcin Sawicz


ps "Jak najszybsze wprowadzenie otwartych standardów (czyli takich, które posiadają normę ISO)" LOL




Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page