<DIV style="font-family:Arial, sans-serif; font-size:10pt;">Last year,  I was getting about $10/lb. for them. One of the local food store chains was getting more like $12/lb. Keeping them moist certainly keeps them fresh,  as the leaves will dry out readily. If you take the time to harvest them properly, $10 a pound is none too much.<BR><BR>Kurt Forman<BR>Clearview Farm<BR>Palmyra, NY 14522<BR>Knowledge is knowing a tomato is a fruit. Wisdom is not putting it in a fruit salad.<BR><BR>--- farmersue@myfairpoint.net wrote:<BR><BR>From: "Sue Wells" <farmersue@myfairpoint.net><BR>To: "'Market Farming'" <market-farming@lists.ibiblio.org><BR>Subject: Re: [Market-farming] Pricing Ramps<BR>Date: Thu, 16 Apr 2015 20:34:47 -0400<BR><BR><DIV><P><SPAN style="font-size:11.0pt;font-family:"Calibri","sans-serif";color:#1F497D">I don't know how many ramps/wild leeks I put into a bundle. I have been selling them for $3/bunch, not a huge bundle. I think this has been too cheap, and will go up to $4 this Spring. Maybe a little more. They are so much work digging them up and cleaning them.  They are so delicious! I keep them in a big bowl with water in it, for the Markets. That keeps them fresher.</SPAN></P><P><SPAN style="font-size:11.0pt;font-family:"Calibri","sans-serif";color:#1F497D">Sue</SPAN></P><P><SPAN style="font-size:11.0pt;font-family:"Calibri","sans-serif";color:#1F497D"> Vermont </SPAN></P><P><SPAN style="font-size:11.0pt;font-family:"Calibri","sans-serif";color:#1F497D"> </SPAN></P><DIV><DIV style="border:none;border-top:solid #B5C4DF 1.0pt;padding:3.0pt 0in 0in 0in"><P><B><SPAN style="font-size:10.0pt;font-family:"Tahoma","sans-serif"">From:</SPAN></B><SPAN style="font-size:10.0pt;font-family:"Tahoma","sans-serif""> Market-farming [mailto:market-farming-bounces@lists.ibiblio.org] <B>On Behalf Of </B>Marlin Burkholder<BR><B>Sent:</B> Thursday, April 16, 2015 8:09 PM<BR><B>To:</B> Market Farming<BR><B>Subject:</B> [Market-farming] Pricing Ramps</SPAN></P></DIV></DIV><P></P> <P></P><P style="margin-bottom:12.0pt"><SPAN style="font-size:11.0pt;font-family:"Calibri","sans-serif""><BR>Can anyone out there tell me how I should present ramps at the farmers’ market and what I should charge for them?  I few years ago an old guy at our market was putting them in a little bunch of four or five and selling them for a dollar.  That seems a little expensive in a way but I would not charge less than that amount.</SPAN></P><P></P></DIV>_______________________________________________
Market-farming mailing list
<A href="/eonapps/ft/wm/page/compose?send_to=Market-farming%40lists.ibiblio.org">Market-farming@lists.ibiblio.org</A>
<A href="http://lists.ibiblio.org/mailman/listinfo/market-farming">http://lists.ibiblio.org/mailman/listinfo/market-farming</A>

Market Farming List Archives may be found here:
<A href="http://lists.ibiblio.org/pipermail/market-farming/">http://lists.ibiblio.org/pipermail/market-farming/</A>
Unsubscribe from the list here (you will need to login in with your 
email
address and password):
<A href="http://lists.ibiblio.org/mailman/options/market-farming">http://lists.ibiblio.org/mailman/options/market-farming</A><BR> <BR><HR>This message was delivered by BlueFrog.com. For the best email, please visit http://www.bluefrog.com<BR><BR>If you believe this message is spam, please report to abuse@bluefrog.com.</DIV>