[Market-farming] pricing my garlic powder and "buds"?

Lucy Goodman goodows at infinet.com
Thu Jun 7 10:53:42 EDT 2007


I sell mine for $3.50 an ounce in bags. If I were putting it in jars I 
would raise the price to $4.00, at least.

You may be able to get $6 o $7 an ounce if nicely presented, especially 
if you point out there are 19(!) different kinds of garlic in each jar.

Lucy

tonitime at juno.com wrote:

>Hi All,
>    I make some great garlic powder from a mix of about 19 garlics that
>we grow.  I am wondering what to price it at for sale tomorrow eve?  I
>plan to sell it in some shaker bottles that i bought for .50 each, as i
>have no bags to hold it.  What do you think i should charge for this
>labor-intensive stuff?  Also, all the folk i gave it to for Xmas have run
>out and want more now!
>Thanks,
>Toni in E KY..........where prices are far too low on most things (
>compared to my 45 years in Central CA!!)
>_______________________________________________
>Market-farming mailing list
>Market-farming at lists.ibiblio.org
>http://lists.ibiblio.org/mailman/listinfo/market-farming
>
>
>
>  
>



More information about the Market-farming mailing list