Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - [Cc-pl] [Fwd: [Koalicja-l] Dzienniczek św. Faustyny cd]

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: Alek Tarkowski <alek AT creativecommons.pl>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: [Cc-pl] [Fwd: [Koalicja-l] Dzienniczek św. Faustyny cd]
  • Date: Wed, 07 Oct 2009 10:54:33 +0200

Witajcie

Na liście Koalicji Owartej Edukacji pojawil sie link do ciekawego artykulu, pokazujacego jakie trudnosci wiaza się z ustalaniem kwestii przechodzenia utworow do domeny publicznej. Polecam.

Sprawa wydaje mi się ciekawa, bo wiąże się z szerszą kwestią wkładu redaktora w publikowany utwór - wkład ten jest w praktyce pomijany - tzn. redaktor nie otrzymuje np. tantiemów, nie podpisuje się z nim chyba też osobnych umów prawnoautorskich dla każdej książki. (może się mylę?) Idąc argumentacją proponowaną przez prof. Błeszyńskiego, należałoby uznać zredagowaną dowolną książkę za opracowanie, a redaktora wymieniać jako współautora, na okładce?

Jak zwykle jestem ciekaw głosów prawników, bo zdrowy rozsądek w tych sprawach często, niestety, zawodzi.

Pozdrowienia,

Alek

--
dr Alek Tarkowski
koordynator / public lead
Creative Commons Polska / Poland
http://creativecommons.pl

--- Begin Message ---
  • From: Grodecka Karolina <karolinagrodecka AT gmail.com>
  • To: Lista Otwarta KOED <koalicja-l AT koed.org.pl>
  • Subject: [Koalicja-l] Dzienniczek św. Faustyny cd
  • Date: Wed, 7 Oct 2009 10:08:57 +0200
Cześć,
w Rzeczpospolitej ukazał się komentarz do kwestii korzystania z Dzienniczka św. Faustyny.
http://www.rp.pl/artykul/212825,373449_Co_laczy__Dzienniczek___sw__Faustyny__z_Paderewskim.html

[...] "Podane przypomnienia wiążą się z informacją, że „Dzienniczek” jest dostępny w Internecie, a prawa do niego wygasły.

„Dzienniczek” św. Faustyny w rękopisie nie został nigdy opublikowany. Ukazały się dwie edycje książkowe. W świetle prawa autorskiego stanowią one opracowania, wydane zresztą za zgodą uprawnionych z tytułu prawa autorskiego do oryginału. Były to więc odrębne od oryginału-rękopisu utwory. „Dzienniczek” w wersji oryginalnej, ze względu na swoją pierwotną formę (m.in. wobec tego, że był pisany w wizji św. Faustyny bez znaków przestankowych i jakichkolwiek korekt), wymagał opracowania. Obecnie korzystanie z któregokolwiek z tych opracowań wymaga zatem zezwolenia ich autorów i każde z nich korzysta z ochrony na zasadach ogólnych. Bardziej szczegółowo pisałem o tym w Księdze Pamiątkowej dedykowanej ks. prof. W. Góralskiemu „Finis legis Christus” (Wyd. UKSW, 2009 rok, t. I, s. 279 i nast.).

Oceny statusu wydań „Dzienniczka” nie zmienia fakt, że w przedmowach do obu edycji książkowych błędnie określano przedmiot publikacji jako „Dzienniczek” św. Faustyny, bez wyraźnego wskazania na karcie tytułowej, że publikacja jest opracowaniem, nie zaś publikacją wersji pierwotnej. Bez znaczenia jest także to, że wspomniane opracowania ukazały się po śmierci św. Faustyny. Błędna argumentacja nie ma znaczenia dla obiektywnej oceny, która powinna być dokonywana w świetle bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa." [...]

Pozdrawiam,
Karolina
_______________________________________________
Lista dyskusyjna koalicja-l
koalicja-l AT koed.org.pl
http://tools.wikimedia.pl/mailman/listinfo/koalicja-l

--- End Message ---



Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page