Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - [Cc-pl] [Fwd: Wikipedia:Uruchomiono „wersje przejrzane” w polskojęzycznej Wikipedii]

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: Alek Tarkowski <alek AT creativecommons.pl>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: [Cc-pl] [Fwd: Wikipedia:Uruchomiono „wersje przejrzane” w polskojęzycznej Wikipedii]
  • Date: Sat, 22 Nov 2008 16:41:56 +0100

Witajcie,

Na naszej liscie zrobilo sie dosc cicho. Tymczasem dzieje sie sporo rzeczy zwiazanych z wolna kultura - proponuje, zebyscie wysylali na liste informacje o wydarzeniach, o ktorych wiecie, lub ktore organizujecie, nawet jesli nie sa bezposrednio zwiazane z Creative Commons - wystarcza, ze dotycza szeroko pojetego swiata wolnej kultury. Pamietajcie, ze wiadomosci z listy docieraja do kilkuset osob stanowiacych cenna "grupe docelowa".

Tym samym przesylam Wam informacje, ktora dostalem od Wikipedystow (ktorych zachecam do bezposredniego wysylania waznych informacji o Wikipedii na liste!

Przy okazji chcialem zwrocic uwage na ciekawa sprawe: na gorze informacji znajduje sie notka, ze

"Poniższy tekst jest dostępny jako public domain <http://pl.wikipedia.org/wiki/Public_domain> co oznacza, że możesz cały ten tekst oraz wybrane jego fragmenty wykorzystywać do dowolnych celów nie podając nawet autorów ani źródła".

Przeniesienie do domeny publicznej nie jest w Polsce mozliwe - zastanawiam sie wiec, jaki jest status prawny takiego zapisu, czy ma on moc prawna? Wreszcie mam wrazenie, ze niestety wprowadza on czytelnikow w blad - bowiem jesli przekazanie do domeny publicznej nie jest skuteczne to nie mozna dowolnie tekstu wykorzystywac.

Pozdrowienia,

Alek Tarkowski

--
dr Alek Tarkowski
koordynator / public lead
Creative Commons Polska / Poland
http://creativecommons.pl

--- Begin Message ---
  • From: Paweł Zienowicz <pawel.zienowicz AT wp.pl>
  • To: Alek Tarkowski <alek.tarkowski AT creativecommons.pl>
  • Subject: Wikipedia:Uruchomiono „wersje przejrzane” w polskojęzycznej Wikipedii
  • Date: Sat, 22 Nov 2008 14:24:23 +0100
Public domain Uwaga: Poniższy tekst jest dostępny jako public domain co oznacza, że możesz cały ten tekst oraz wybrane jego fragmenty wykorzystywać do dowolnych celów nie podając nawet autorów ani źródła.

Dnia 17 listopada 2008 w polskojęzycznej Wikipedii uruchomiono mechanizm „wersji przejrzanych”. Pozwoli on w dużym stopniu ograniczyć skutki wandalizmów w Wikipedii.

Wszystkie edycje wprowadzone przez użytkowników anonimowych lub o zbyt krótkim stażu będą musiały być przejrzane i zaakceptowane przez zaufanego redaktora zanim będzie je mogła obejrzeć szeroka publiczność, czyli użytkownicy, którzy korzystają z Wikipedii bez logowania się do serwisu.

Wersje przejrzane są odpowiedzią na problem tzw. wandali, czyli nieodpowiedzialnych użytkowników. Ponieważ Wikipedię może edytować każdy, niestety zdarzają się zmiany wprowadzane złośliwie lub dla zabawy. Część wandalizmów wyłapywanych jest automatycznie (zajmuje się tym specjalny program – bot), ale inne muszą być wycofywane ręcznie.

Wprowadzenie wersji przejrzanych oznacza, że przygodny czytelnik bez zalogowania się do serwisu zobaczy ostatnią wersję przejrzaną artykułu, bez widocznych zmian wprowadzonych przez niezalogowanych lub początkujących użytkowników. Dostęp do hasła w wersji zmienionej (wersji nieprzejrzanej zwanej „szkicem”) będzie możliwy wraz z możliwością jej edycji po kliknięciu w odsyłacz.

Oznaczać artykuły jako „przejrzane” będą mogli wszyscy użytkownicy mający więcej niż 500 edycji, posiadający od co najmniej 90 dni konto w Wikipedii i spełniający inne formalne kryteria, na przykład brak wcześniejszych blokad.

System wersji przejrzanych funkcjonuje od połowy roku 2008 w niemieckojęzycznej Wikipedii i sprawdził się tam bardzo dobrze, przyczyniając się do podniesienia zaufania do wolnej encyklopedii sieciowej i zwiększenia jej wiarygodności. Ponadto system wersji oznaczonych, którego elementem są wersje przejrzane, funkcjonuje w różnych konfiguracjach w rosyjskojęzycznej Wikipedii oraz dwóch angielskojęzycznych projektach Fundacji Wikimedia: Wikibooks i Wikinews.

Wprowadzona zmiana powoduje, że Wikipedia pozostając nadal encyklopedią otwartą, w której każdy może dokonywać edycji, staje się bardziej godna zaufania. Należy jednak podkreślić, że wprowadzenie procedury akceptacji zmian ma służyć jedynie jako zapora przeciwko wandalizmom i stąd nie zapewnia merytorycznej poprawności artykułu np. pod względem weryfikowalności czy neutralności treści. Ocena merytoryczna artykułów jest celem kolejnego etapu zmian w Wikipedii polegającego na wprowadzeniu wersji „zweryfikowanych”, nad czym rozpoczęła się już debata wśród wikipedystów.

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że zmiany są na tyle rewolucyjne, że o ile umownie oznaczymy dotychczasową Wikipedię wersją 1.0, to wersje przejrzane powodują skok do Wikipedii 1.5, natomiast wprowadzenie w przyszłości wersji zweryfikowanych (ocenionych merytorycznie przez fachowców z danej dziedziny wiedzy) będzie równoznaczne z Wikipedią w wersji 2.0.

Informacje dodatkowe

Kontakt

  • Paweł Zienowicz – Rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska (szczegóły kontaktu)
  • Leinad, Pimke – wikipedyści koordynujący projekt wprowadzenia wersji przejrzanych (sposoby kontaktu opisane na stronach wikipedystów)
----
Z poważaniem,
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska Paweł Zienowicz tel. 515235656 mailto:pawel.zienowicz AT wp.pl

Stowarzyszenie Wikimedia Polska
STOWARZYSZENIE WIKIMEDIA POLSKA
ul. Mazowiecka 59, 92-221 Łódź, Polska, tel/fax: +(48-42)-637-47-87
zarzad AT wikimedia.pl, http://www.wikimedia.pl
NIP: 728-25-97-388, REGON: 100111890, KRS: 0000244732
KONTO: BRE BANK 62 1140 1108 0000 5016 7600 1001

Attachment: biuletyn-2008-01.pdf
Description: Adobe PDF document


--- End Message ---



Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page