Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] rozeslij dalej - petycja w sprawie otwartego dostepu do wynikow badan naukowych

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: "Tomek \"Polimerek\" Ganicz" <polimerek AT gmail.com>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] rozeslij dalej - petycja w sprawie otwartego dostepu do wynikow badan naukowych
  • Date: Sun, 28 Jan 2007 20:18:06 +0100

SasQ napisał(a):


Ale... ossso chozzii?? :/

Skoro UE wypuściła ten dokument i zgadza się, że badania naukowe mają być
odpowiednio dystrybuowane, to w czym problem?


W tym, że w wielu dziedzinach nauki nie istnieją czasopisma o uznanym prestiżu i sile oddziaływania, których zawartość jest dostępna na wolnych licencjach.

Publikowanie naukowe nie polega na tym, że się udostępnia "gołe wyniki" drukując je własnym sumptem, lub umieszczając na prywatnej stronie WWW, tylko poprzez pisanie publikacji, które przechodzą ścisły system recenzowania i są po selekcji i licznych poprawkach umieszczane w czasopismach naukowych, które są rozprowadzane po bibiliotekach naukowych na całym świecie. System recenzowania i dystrybuowania ktoś musi zorganizować i sfinansować. W tej chwili większość prestiżowych czasopism naukowych jest wydawana przez kilka wielkich firm (Elsevier, Verlag, Willey-VCH, ISI, Nature i kilka innych) i jest to działalność przynosząca gigantyczne dochody. Cała zawartość tych czasopism (oprócz tzw. abstraktów) jest objęta prawami autorskimi wydawanictw. Aby w nich opublikować trzeba się rutynowo zrzec swoich praw autorskich na rzecz danego czasopisma. System ten pochodzi z czasów gdy czasopisma naukowe funkcjonowały wyłącznie w formie papierowej. Obecnie niemal wszystkie prestiżowe czasopisma są dostępne na stronach WWW wydawców w formie elektronicznej - jednak trzeba zapłacić za dostęp słony abonament lub płaci się za każdą ściągniętą publikację. SPróbuj np: ściągnąć tekst dowolnie wybranej publikacji z Nature to zobaczysz jak to działa:

http://www.nature.com/nature/journal/v445/n7126/pdf/445352a.pdf

Jakby EU umieszczała obligatoryjnie obowiązek publikowania wyników badań opłacanych z grantów unijnych na zasadach wolnych licencji, to wtedy nie byłoby ich często jak opublikować, więc to raczej nie tędy droga.

Wspomniany raport postulował, aby Unia podjęła konkretne działania w sprawie wspierania zapobiegania monopolizacji dystrybucji wiedzy naukowej przez kilka firm poprzez wspieranie powstawania publicznych, bezpłatnych dla czytelnika kanałów dystrybucji - np. współfinansować i wspomagać organizacyjnie powstawanie czasopism naukowych, udostępniających wyniki badań bezpłatnie na wolnych licencjach.

Rzecz w tym, że skończyło się na tym raporcie i jak dotąd nie wywołał on żadnego konkretnego działania ze strony Unii - zaś petycja wzywa Unię żeby podjęła jakieś konkretne działania - np: poprzez wsparcie porozumienia Berlińskiego i Budapest Open Access Initiative tak jak NIH wspiera w USA PLOs.

Patrz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Public_Library_of_Science

http://oa.mpg.de/openaccess-berlin/berlindeclaration.html

http://www.soros.org/openaccess

Polimerek.








Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page