Skip to Content.
Sympa Menu

cc-pl - Re: [Cc-pl] Mała prośba

cc-pl AT lists.ibiblio.org

Subject: Creative Commons Polska

List archive

Chronological Thread  
  • From: bruthus <bruthus AT interia.pl>
  • To: Creative Commons Polska <cc-pl AT lists.ibiblio.org>
  • Subject: Re: [Cc-pl] Mała prośba
  • Date: Mon, 30 Oct 2006 11:01:39 +0100

Tomasz Ganicz napisał(a):

IMHO CC jest znacznie lepsze od GPL. i wszyscy w Wikipedii narzekają
na tę licencję, szczególnie w odniesieniu do grafik, ale niestety nie
da się przejść z jednej na drugą, bo by to wymagałoby uzyskania zgody
wszystkich autorów Wikipedii, którzy napisali w niej choćby jedną
linijkę tekstu, a takich są tysiące.
Mam wrażenie, że chodziło Ci o FDL a nie GPL, ale to pewnie z rozpędu.

Moim zdaniem ciekawsze jest GNU FDL, ponieważ odwołuje się do ideałów wolności proponowanych przez Stallmana, czyli mówiąc krótko do ideałów GNU, którego jest wytworem. Licencje CC nie zawsze są zupełnie wolne (moją ulubioną licencją CC jest "uznanie autorstwa")- niektóre z nich blokują m.in. użycie komercyjne, tworzenie utworów zależnych itp. Szczytem jest "sampling" lub "developing countries". Oczywiście odpowiecie, że taka a taka licencja lepiej się sprawdza w konkretnych przypadkach, ale, niestety, w walce o wolny dostęp do wiedzy licencje CC nie są najlepszym orężem. Raczej technicznym środkiem ułatwiającym dostęp do pewnych treści. A faktycznie dają wolność głównie autorowi, który nie chce zupełnie blokować dostępu, ale zabezpiecza również pewne możliwości wykorzystania utworu.

Dla mnie rozdrobnienie CC i różnego rodzaju kompromisowe licencje są zbyt mało radykalne i na dobrą sprawę wytyczają nieco inną tylko ścieżkę działania prawa autorskiego, zamiast jego ostrej reformy. I do dzisiaj nie mogę zgodzić się z jedną z reklamówek CC, w której lewe C jest paszczą pożerającą prawe. Bo CC z prawem autorskim nie walczy i na pewno go nie pożera.

Jak już kiedyś pisałem, CC jest niekonsekwentne, ponieważ decyduje się na współpracę np. z Microsoftem lub cieszy się z wtyczek do M$ Office. Moim zdaniem nie można z jednej strony walczyć o swobodę dostępu do kultury, a z drugiej przyjmować wsparcie od tych, którzy kulturę ograniczają (chociaż podobne wydarzenia mają miejsce w przypadku wspierania GNU/ Linuksa przez korporacje, które również tworzą własnościowe oprogramowanie). A tłumaczenie w rodzaju- nie ma znaczenia przy użyciu jakiego oprogramowania powstał utwór, jeśli autor zdecyduje się opublikować go na licencji CC- są dla mnie żałosne i przypominają działania Open Source, które wspiera otwartość tylko dla tego, że pozwala na lepszy sposób produkcji.

Wiem, że Alek bał się dyskusji na temat GNU- CC, ale nie mogłem się powstrzymać.

--
GDS


----------------------------------------------------------------------
Krolewna Sniezka i Siedmiu Samurajow
Kliknij: http://link.interia.pl/f19a9






Archive powered by MHonArc 2.6.24.

Top of Page